Pleseň uhorková (Peronoplasmopara cubensis) je najobávanejšou hubovou chorobou uhoriek. Od jej prvého výskytu v roku 1984 porasty uhoriek a cukrových melónov pravidelne poškodzuje a čím skôr sa objaví, tým väčšie škody spôsobí. Jej výskyt podporuje daždivé počasie, ale aj časté ovlhčenie rastlín pri zavlažovaní. Pestovanie uhoriek v tieni vysokých stromov alebo budov je tiež faktorom podporujúcim šírenie ochorenia. Na infikovaných listoch sa vytvárajú drobné, žlté, žilnatinou ohraničené škvrny. Na spodnej strane listov sa v miestach škvŕn objavuje sivohnedý nálet konídionosičov s tmavými výtrusmi. Postihnuté listy neskôr zhnednú a celá vňať usychá.
MOŽNOSTI OCHRANY: Keďže v poľných podmienkach môžeme zistiť prvé príznaky plesne uhorkovej už začiatkom júna, aj s preventívnymi postrekmi začíname v tomto období, najmä ak druhá polovica mája bola bohatá na zrážky. Počas zberového obdobia používame len prípravky s trojdňovou čakacou lehotou. Prípravky striedame. Čísla v zátvorke platia pre šalátové uhorky.
© text a foto: Ing. Juraj Matlák
Používame cookies
Súbory cookie a ďalšie technológie používa na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme Vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návšetvníci prichádzajú.