Strapka mečíková (Taeniothrips simplex) je najvážnejším škodcom mečíkov. Svojím cicaním poškodzuje predovšetkým kvetné puky, na ktorých vznikajú nerovnomerne roztrúsené biele bodky. Najnápadnejšie bývajú poškodené červenokveté odrody mečíkov. Škodca prezimuje na uskladnených hľuzách, na ktorých sa môže pri vyšších teplotách aj rozmnožovať. Na povrchu napadnutých hľúz sa nachádzajú drobné čierne zaschnuté kvapky trusu.
MOŽNOSTI OCHRANY: Ak boli mečíky napadnuté strapkami počas vegetácie alebo ak ich zistíme až pri čistení hľúz, musíme ich namoriť v roztoku niektorého z povolených insekticídov. Hľuzy máčame 20 až 30 minút. Potom ich osušíme a v prípade jarného morenia ich ihneď vysádzame. V prípade jesenného morenia hľuzy uložíme do skladovacích priestorov, kde sa má teplota pohybovať v rozmedzí od 2 do 10 °C. Počas vegetácie mečíky proti strapke mečíkovej pravidelne ošetrujeme v 10 až 14-dňových intervaloch. Začíname pri výške rastlín 25 cm a pokračujeme až do začiatku kvitnutia.
© text a foto: Ing. Juraj Matlák
Používame cookies
Súbory cookie a ďalšie technológie používa na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme Vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návšetvníci prichádzajú.