Bzdochy patria medzi cicavých škodcov. Sú veľmi pohyblivé, preto ich na rastlinách ťažko nájdeme. Väčšinou zistíme až príznaky, ktoré po ich cicaní na rastlinách vznikli. Bzdochy vyhľadávajú najšťavnatejšie časti rastlín (vegetačné vrcholy, mladé ovocie, konce výhonkov), ktoré sú ešte vo vývoji. Počas ďalšieho rastu sa pletivá listov v pocicaných miestach trhajú, čím vznikajú rôzne veľké trhliny a dierky v listoch. Pocicané plody sa nepravidelne deformujú (obr. 4). Uvedené príznaky najčastejšie spôsobuje bzdôška obyčajná (Lygus rugulipennis)(obr. 1). Na listoch viniča (obr. 2) a uhoriek (obr. 5) sú škody vzhľadom na pomerne veľkú listovú plochu rastlín väčšinou zanedbateľné, ale na chryzantémach (obr. 3) môžu byť poškodené aj kvetné puky, ktoré sa deformujú a často ani nerozkvitnú.
MOŽNOSTI OCHRANY: Vzhľadom na to, že poškodenie rastlín zistíme väčšinou až vtedy, keď už bzdochy rastliny opustili, chemický zásah by bol zbytočný. V prípade plodín pravidelne ošetrovaných insekticídmi proti iným škodcom (napr. vinič proti obaľovačom, ovocné stromy proti voškám a obaľovačom), zničíme aj prítomné bzdochy. Chryzantémy by sme však mali ošetriť čo najskôr po zistení príznakov na mladých listoch.
© text a foto: Ing. Juraj Matlák
Používame cookies
Súbory cookie a ďalšie technológie používa na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme Vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návšetvníci prichádzajú.