Hrdzu ostružinovú spôsobuje huba Kuehneola uredinis (syn. K. albida). Prezimuje v infikovaných konárikoch, na ktorých sa na jar objavujú fialovočervené zdureniny. V týchto miestach pokožka neskôr praská a uvoľňujú sa žlté spóry (obr. 1), infikujúce spodné strany listov ostružín (obr. 2). Za daždivého počasia sa hrdza môže na listoch rýchlo rozšíriť. Silno infikované listy predčasne opadávajú, čo môže mať negatívny vplyv na úrodu.
MOŽNOSTI OCHRANY: Ochrana spočíva v preventívnych postrekoch ohrozených ostružín. Prvý postrek urobíme krátko po vypučaní rastlín a ošetrenie aspoň dvakrát v 10-dňových intervaloch zopakujeme. V Zozname povolených prípravkov nie sú proti hrdzi ostružinovej uvedené žiadne prípravky. Zahraničná odborná literatúra odporúča Baycor, Bayleton a prípravky na báze mancozebu (Dithane, Novozir).
© text a foto: Ing. Juraj Matlák
Používame cookies
Súbory cookie a ďalšie technológie používa na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme Vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návšetvníci prichádzajú.