Krasoň ostružinový (Agrilus aurichalceus) je kovovolesklý, modrozelený alebo bronzovozelený chrobák so štíhlym, 5-8 milimetrov dlhým telom (obr. 1). Za rok má jednu generáciu a prezimuje v štádiu vyvinutých lariev vo výhonkoch malín alebo ostružín. V nich sa aj kuklia a dospelé chrobáky ich opúšťajú zvyčajne v priebehu júna. Po párení samičky kladú vajíčka jednotlivo ešte na zelené časti výhonkov. Vyliahnuté larvy sa prežierajú do výhonkov a pod ich pokožkou začínajú vyhlodávať chodbičku v tvare špirály (obr. 2). Nad chodbičkami sa pokožka mierne zdurí a miestami pozdĺžne praská (obr. 3). V zdurených častiach sa neskôr obmedzí alebo úplne preruší prúdenie rastlinných štiav a dochádza k postupnému odumieraniu výhonkov. Za silného vetra sa výhonky v mieste poškodenia aj lámu (obr. 4). Staršia larva vyžiera stred výhonku, pričom postupuje smerom hore. Po ukončení vývoja si zhotoví komôrku, v ktorej prezimuje. Škodca môže okrem malín a ostružín napadnúť aj ruže.
MOŽNOSTI OCHRANY: Škody spôsobené krasoňom ostružinovým môžu byť v oblastiach intenzívneho pestovania malín a ostružín pomerne veľké. Napriek tomu by sme mali vystačiť s jarným mechanickým odstraňovaním a spálením zdurených výhonkov s prezimovanými larvami škodcu.
© text a foto: Ing. Juraj Matlák
Používame cookies
Súbory cookie a ďalšie technológie používa na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme Vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návšetvníci prichádzajú.