Nosánika viničového (Byctiscus betulae) poznajú vinohradníci a záhradkári pod názvom vincúr. Je to kovovolesklý chrobák zelenej alebo modrej farby. Na viniči škodí jednak vyžieraním púčikov najmä v rokoch so skorším nástupom jari a jednak nahryzávaním stopiek listov, ktoré samičky zvinujú do tvaru trubičiek a kladú do nich vajíčka. Po krátkom čase zvinuté listy usychajú a padajú na zem. Larvy sa v trubičkách živia rozkladajúcimi sa listovými pletivami. Vyvinuté larvy zaliezajú do pôdy a zakuklia sa. Chrobáky sa liahnu na jeseň, žerú na listoch rôznych drevín a potom v rôznych úkrytoch prezimujú. Škodca má za rok len jednu generáciu.
Z ovocných drevín sa nosánik viničový veľmi často vyskytuje na hruškách, tu však na prípravu trubičky (cigary) použije vždy niekoľko listov. Vzhľadom na to, že hrušky skôr pučia, nosánik viničový sa objaví najprv na nich. Väčší počet chrobákov alebo zhotovených cigár na hruškách môže vinohradníka upozorniť na nutnosť ošetrenia viniča, ktoré však samostatne nevykonávame, pretože zvyčajne spadá do obdobia postreku viniča proti obaľovačom (v poslednej dekáde mája). Väčšina prípravkov povolených proti obaľovačom (Decis 2,5 Flow a 50 EW, Karate 2,5 WG, Reldan 40 EC, Sumithion Super, Talstar 10 EC, Ultracid 40 WP, Vaztak 10 SC, Zolone EC) je účinná aj proti nosánikovi viničovému. Uvedené prípravky sa môžu použiť aj v prípade zistenia väčšieho počtu chrobákov nosánika viničového pri pučaní viniča.
© text a foto: Ing. Juraj Matlák
Používame cookies
Súbory cookie a ďalšie technológie používa na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme Vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návšetvníci prichádzajú.