Spriadač americký (Hyphantria cunea) sa vyskytuje iba v najteplejších oblastiach Slovenska a za rok máva dve generácie. Prezimuje v štádiu kukiel v rôznych úkrytoch. Motýle prvej generácie sa roja v máji a samičky kladú vajíčka vo veľkých skupinách na spodnú stranu listov. Vyliahnuté húsenice sa spočiatku zdržujú pohromade a pod ochranou hustej pavučiny skeletujú listy. Neskôr sa rozliezajú a často spôsobujú holožery na napadnutých stromoch. Druhá generácia motýľov sa rojí koncom júla a v auguste. Táto generácia je početnejšia, preto môže napáchať väčšie škody. Z ovocných drevín najčastejšie poškodzuje orechy, jablone, čerešne, slivky, moruše, z ostatných listnatých drevín javorovec jaseňolistý (javor mlieč) a bazu.
MOŽNOSTI OCHRANY: Proti spriadačovi americkému uprednostňujeme mechanický boj spočívajúci v odstrihávaní a spálení hniezd húseníc čo najskôr po ich zistení. Druhou možnosťou je použitie chemických prípravkov. Na začiatku liahnutia húseníc uprednostňujeme inhibítory tvorby chitínu (Nomolt), proti starším húseniciam použijeme klasické insekticídy (organofosfáty a pyretroidy). Pri druhej generácii škodcu, ktorej húsenice škodia v auguste a v septembri, teda v zberovom období ovocia, musíme dávať pozor na dodržanie čakacej lehoty použitého prípravku.
© text a foto: Ing. Juraj Matlák
Používame cookies
Súbory cookie a ďalšie technológie používa na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme Vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návšetvníci prichádzajú.